Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Semadirek Adası

Semadirek Adası

Semadirek ya da Samotrake (Samothraki), Yunanistan’ın Meriç iline bağlı Kuzey Ege‘de yer alan Saroz Körfezi açıklarında yer alan Yunan Adası.

Semadirek Adası

Semadirek ya da Samotrake (Yunanca: Σαμοθρακη, okunuşu: Samothraki), Yunanistan‘ın Meriç iline bağlı, güneybatısındaki Gökçeada’dan 37 km, kuzeyinde Yunanistan ana karasındaki en yakın noktadan (Dedeağaç yakınları) 48 km uzaklıkta, Türk-Yunan deniz hududunun sadece birkaç mil batısında kalan bir ada ve bu adanın en büyük yerleşim merkezidir.

Semadirek Adası

Semadirek Adası‘nda fazla gelir kaynağı olmadığından nüfusu gittikçe azalmaktadır (1991’de 3083, 2005’de 2300). Bazı tarihi kalıntılar bulunmakla birlikte, tarihte çok önemli bir rol oynamamıştır. En yüksek noktası olan 1624 metreye yükselen en yüksek noktası olan Oros Fengari (Ay Dağı) Trakya güney kıyılarından ve Çanakkale batı sahil şeridinden kolaylıkla görülebilmektedir. İlyada Destanı’nda da Semadirek adasının ufuktaki silüetinin bahsi sık sık geçmektedir.

Yunanca ismi Trakya Samos‘u (Sisam adasının Yunanca adı) anlamında Samos Thrakis‘den gelmiş, Osmanlı döneminde yüksek dağ silüetine uyumlu bir isimle “Semadirek” şeklinde adlandırılmıştır.

Adanın en büyük yerleşimi Kamariotissa‘dır. Semadirek belediyesi ise Fengari Dağı’nın (Ay Dağı) eteklerinde yer almaktadır. Semadirek adasındaki çoğu yerleşimin nüfusu binden azdır.

Semadirek Adasının güneyinde hiçbir yerleşim bulunmamaktadır. Bu, Fengari Dağı’nın kıyılara dik inişinden kaynaklanır. Semadirek Adasının en küçük yerleşimi güneybatıdadır. Kitada adlı yerleşimde 1 tarla ve 3 hane bulunur.

Semadirek Adası

Kayalık uçurumların sahil şeridini çizdiği Samothraki adası, diğer adaların tersine, demir atacak doğal limanlar açısından, zayıftır. Daha çok dağlık bir yapısı vardır. Adanın içlerinde: Ege’nin 1610 metre ile en yüksek zirvesi olan “Fengari Dağı” manzarası hakimdir. Doğu bölümü vahşi. Yerleşim batıda kurulmuş. Chora şehir merkezi, biraz yukarıda. Liman: Kamariotissa. Küçük bir liman. İyi işaretlenmiş uzun bir burnun hemen kuzeyinde. Küçük balıkçı motorları var. Kuzeyde: Loutra’da yeni açılmış küçük bir marina daha var.

Semadirek adasının yüzölçümü: 178 km. karedir. Uzunluğu ise: 17 km. dir. Nüfus: 2723 kişi, ana sanayisi: balıkçılık ve turizmdir. Turizm açısından: Yunan ana karasına yakın olduğu için daha çok Yunanlılar tarafından tercih ediliyor. Bunun yanında: bu adaya “hippy” türleri daha çok geliyor. Ancak: özellikle bir zamanlar buraya gelen Almanlar; tesislerin daha yeni ve güzel olması nedeniyle, bizim Antalya’ya yönelince, buradaki tavernalar ve pansiyonlar birden boşalmış. Bunun üzerine, buradaki Yunanlılar: Türk turistleri buraya çekmek adına, bazı olumlu girişimlerde bulunuyorlar. (örneğin: buraları tanıtan Türkçe broşürler bastırıyorlar gibi) Ayrıca: adada, fiyatların daha ucuz olduğunu, lokantalarda kazık yeme ihtimalinin çok az olduğunu bilmek güzel bir duygu. Ama, işte en büyük sorun; vize almak.

Homeros’a göre: tanrı Poseidon: Troya savaşını suyun ilerisine bakarak buradan izlemiştir. Bunun dışında: antik dünyada, herhangi bir siyasi öneme sahip devlet değildi.

Günümüzde, burası: diğer adalara birkaç feribot hattıyla bağlı olan unutulmuş adalardan biridir. Güçlü, doğal savunma olanaklarıyla, antik çağlarda önemli bir ada olan Samothraki, Hıristiyanlığın yayılmasıyla, önemini yitirmiştir.

Semadirek Adanın elması ünlü. Çok keskin bir kokuya sahip olan bu elmalardan bir sepet alıp uyuyacağınız odaya koyduğunuzda, keskin kokusu yüzünden uyumak imkansız oluyormuş. O derece güzel kokarmış bu elmalar.

Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emilya dedi ki:

    Gökçeada’yı ziyaret ettiğimizde bu yüksek adayı görme şansımız oldu. Türkiye ye yakın olmasına rağmen Semadirek Adasının Yunanistan’a bağlı olması oldukça üzücü. Mayıs ayında bile tepelerinde bembeyaz kar vardı.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler