Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Santorini Adası

Santorini Adası

Santorini Adası; Santoron, Yunanca: Thira, İtalyanca: Santorini, Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 km güney doğusunda yer alan turistik volkanik adalar grubu.

Santorini Adası

Santorini Adası‘nda MÖ 1650 – 1450 yılları arasında püskürmeye başlayan volkan, kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalmasına yol açtı. Bu tarihte bilinen en büyük volkanik etkinliklerden biridir, Doğu Akdeniz’de çok büyük yıkıcı etkiler yaratan doğa olaylarına neden olmuştur. Bilinen en büyük yıkım Girit’te gerçekleşti, merkezi bu adada olan Minos uygarlığı üzerinde büyük tahribat yaptı.

Santorini Adası

Çökmenin ilk etkisi, çöküntünün neden olduğu tsunami sonucu, Girit‘in kuzey ve kuzey batı kıyıları boyunca yer alan balıkçı köylerinin, denizden fazla yüksek olmayan yerleşimlerin ve denizlerde ya da limanlarda bulunan ticaret ve balıkçı teknelerinin yok olmasıydı.

İkinci dalga etki, rüzgarın sürüklediği toz bulutlarından serpilen volkanik küllerdi ve Girit adasının neredeyse tamamının, on santimetre kalınlığında bir volkanik kül tabakasıyla örtülmesine neden oldu.

Minos uygarlığının tarih sahnesinden silinişinin bu olayın sonucu olduğu konusunda bugün için net bir görüş yoktur. Minos uygarlığının, bu felaketin yol açtığı tahribatın ardından Miken savaşçılarınca yağmalandığı ve yakıldığı görüşü, genel kabul görmektedir.

Bugün Santorini, Akdeniz’in en çok rağbet gören turistik bölgelerinden biridir.

Santorini Adası Tarihi

Santorini adasının bilinen tarihi Minoan’ların adaya yerleşmesiyle başlamaktadır. Santorini‘deki Minoan yerleşkesi Akrotiri olarak adlandırılmaktadır. M.Ö. 2. milenyum’da gerçekleşen volkanik patlama, medeniyetin yok olmasına neden olmakla birlikte aynı zamanda dönemden kalan bir çok kalıntı ve sanat eserinin de günümüze kadar korunarak ulaşmasına yol açmıştır.

Bronz çağı döneminden herhangi bir kalıntıya rastlanılmayan Santorini Adası‘nda bu dönemde yerleşimin olmadığı düşünülmektedir. Bronz çağı sonrası Fenikeliler Santorini Adası‘na yerleşmiş ve M.Ö. 9. yüzyılda da Dorlar (Dorianlar) adaya yerleşmiştirler. Helenistik dönemde ise Santorini Adası, Helenik Mısır krallığının önemli bir deniz üstü olmuştur. Sonrasında ise diğer Yunan adalarında olduğu gibi önce Romalılar ve Bizanslılar sonrasında da Latinler Santorini Adası‘nı işgal etmiştir. 1579 yılında Santorini Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Londra konferansı neticesinde 1830 yılında ada Yunanistan‘a katılmıştır. Ada aynı zamanda deprem kuşağında yer almaktadır. Son büyük deprem 1956 yılında gerçekleşmiş ve bir çok köyün boşalmasına yol açmıştır. Zamanla Santorini adasının dünyanın en çok turist çeken adalarından biri olması neticesinde adanın nüfusu giderek artmıştır. Santorini Adası‘nın mimarı yapısı diğer kiklades adalarıyla benzerlik göstermekte ve genellikle küp şeklinde beyaz renkte evlerden oluşmaktadır.

Santorini Adası Hizmetlerimiz
  • Feribot Seferleri ve Biletleri
  • Santorini Adası Araç Kiralama
  • Santorini Adası Konaklama Hizmeti
  • Santorini Adası Turları
  • Santorini Adası Vize İşlemleri
Santorini Adası Otelleri

Santorini Adası Otelleri

Santorini Adası Yunanistan

Santorini Adası Yunanistan

Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler