Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Samos Adası

Samos Adası

Samos Adası; Türkçe Sisam Adası olarak adlandırılan, Kuşadası (Dilek Yarımadası) karşı sahilinde yer alan Ege Denizi Yunan Adası.

Samos Adası

Sisam (Yunanca’da Samos, Σάμος) Yunanistan’da, Ege Denizi’nde, Dilek Yarımadası’nın karşısında bir ada. Bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehri, merkezi bu şehir olan ve Samos adasını, Ahikerya (Yunanca’da Ικαρία, İkarya) adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin (Nomos) adıdır. Tarihte kurulan on iki İyon kolonisinden biridir.

Samos Adası

Sisam şehrinin (Yunanca’da Vathy de denir) 2001 nüfusu 12500, Samos adasının 2001 nüfusu 37000, Sisam nomos’unun (Sisam + Ahikerya) 2001 nüfusu 44000’dir.

Aydın ili, Kuşadası ilçesi’nde bulunan Dilek Yarımadası’na oldukça yakındır. Kuşadası’ndan günlük işleyen birkaç seferle deniz yolunda yaklaşık 90 dakikada ulaşılabilen Samos adasının görülmeye değer pek çok yeri vardır. Bunlar arasında antik kent, kente su taşıma amaçlı MÖ 6. yüzyıldan kalma tünel, Hera tapınağı, herkesin Türkçe konuştuğu Karaveli köyü, Yenikarlovası balıkçı kasabası sayılabilir. Ayrıca Gümüldür’den rahatlıkla görülebilen ve Tavşan Adası‘nın tam karşısındadır. Yunanistan‘ın Osmanlı’dan en son aldığı adadır.

Samos Adası

Samos Adası Tarihi

Samos Adası uzun yıllar Osmanlı’nın susam gereksinimini karşıladığı için Sisam adası olarak anılan, Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan ilk ada olan Sisam’a, 10’u halen Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan 12 antik İon kentinden biri olan antik çağdaki adıyla; “Samos” anılmaktadır.

Samos isminin geldiğinine inanılan bir diğer öykü ise şöyledir; Fenikeli denizcilerin adanın yüksek dağları ve inanılmaz güzelliği yüzünden “Sama”, yani “yüksek yer” ismini verdiklerinin doğru olduğu ayrı bir bilgidir.

Mitolojiye göre Samos Adası, yüksek sesli çığlıklar atan Naiades ve Neiades isimli korkunç yaratıkların yaşadığı yerdir. Çığlıkları o kadar güçlüydü ki toprağı resmen parçalayabiliyordu ve bu şekilde Samos, Asya kıtasından ayrılmış ve bugünkü şeklini almıştır. İlginçtir ki, tarih öncesi yaratıkların Samos’ta bulunduklarını gösteren milyonlarca yıl öncesinden kalma hayvan kemikleri Mitilini Köyü yakınlarında bulunmuştur.

M.Ö. 6. ve 7. yüzyıllarda Samos, tarihçi Herodotus’un sözleriyle Samos’u “zamanının en ünlü şehri” yapan Polycrates’in yönetimi altında gelişmeye başladı. Samos Adası’nın gücü ve etkisi Polycrates’in yönetiminden sonra da uzun zaman sürüp İyon ve Yunan topraklarının tarihinde uzun yıllar boyunca önemli rol oynamaya devam etmiştir.

Samos’un yönetimi Büyük İskender ve varislerine verildi ve daha sonra da Romalılar tarafından fethedilmiştir. Romalı döneminde İmparatorların yazlık konaklama yeri haline gelmiş ve Anthony ve Cleopatra balaylarını burada geçirmişlerdir. 16. yüzyılın ortasında Samos bir il yönetim merkezi durumuna geldi. Yunan Bağımsızlık Savaş’ında önemli rol oynayan ilk Yunan siyasi partiler Samos’ta oluşturuldu. Bütün Ege Adaları arasında bir tek Samos Adası, yeniden kurulan devlete dahil edilemediği halde, savaşın sonuna kadar bağımsızlık ilkelerine sadık kaldı. Kendi yasama kurulu ve yönetimi, ve kendi eğitim sistemi ve polis teşkilatını sağlayan yarı özerk bir hakimiyet ilan edilinceye kadar bağımsızlık çabalarını sürdürdüler. Bu dönem esnasında İdare Başkanı Constantinople’dan tayin edildi. Sonunda 1912 yılında Themistocles Sophoulis’in mükemmel liderliği altında, Samos, Türk işgaline karşı ayaklandı ve Yunanistan ile yeniden birleşti.

Samos Adası Hizmetlerimiz
  • Feribot Seferleri ve Biletleri
  • Samos Adası Araç Kiralama
  • Samos Adası Konaklama Hizmeti
  • Samos Adası Turları
  • Samos Adası Vize İşlemleri
Samos Adası Plajları

Samos Adası Plajları

Sisam Adası

Sisam Adası

Sending
User Review
2 (1 vote)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sahra dedi ki:

    Samos adasının özellikle plajlarına ve akşam saatlerinde sahilde oturup bir kahve keyfi yapma kısmına tam anlamıyla bayıldım.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler