Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Naksos Adası

Naksos Adası

Naksos Adası; Ege denizinde yer alan bir Yunan adasıdır. Nakşa Adası olarak da bilinir. Yunanca’da Naxos olarak yazılır.

Naksos Adası

Naksos Adası, İtalyanca Nasso ismini alan Yunanistan‘a bağlı Ege adasıdır. Çember Adaları’ndan. Antik Kikladik kültürün merkezidir.

Naksos Adası

Naksos, 400 kilometrekarelik yüzölçümüyle Kiklad Adalar grubunun en büyük, ve en verimli topraklara sahip adasıdır. Naxos diğer Adalar’a göre daha fazla yükseltiye sahiptir; 1010 metrelik Zeus Dağı tüm Kiklad Adalar grubu içinde en yüksek tepedir. Dağları ve yemyeşil vadileriyle Naxos Adası, en güzel manzaralara sahip olan adalardan biridir.

Naksos Adası, Mykonos, Santorini ve çok yakındaki Paros kadar olmasa da popülerdir ve bu yanıyla sakin ve dinlendirici bir tatil arayanların ihtiyaçlarına cevap verir. Naksos’a gemiyle gelenlerin (havaalanı mevcut) limana yanaşırken gözüne çarpan ilk şey ‘büyük kapı‘ anlamındaki Portara olur. Milattan önce altıncı yüzyıldan kalma bu büyük kapı, mitolojide geleceği gören Güneş Tanrı Apollon‘un tapınağının günümüze kadar ulaşabilmiş tek kalıntısıdır. Naksos, mitolojide Ariadne ve Thesusus hikayesiyle yer alır. Kahraman Thesus’a aşık olan Girit Kralı’nın kızı Ariadne, Thesus‘un evlilik vaatlerine kanarak onu hapsedildiği labirentten kurtarır. Fakat Atina‘ya kaçarlarken Thesus Ariadne’yi Naksos’ta bir başına bırakarak terk eder.

Naksos Kasabası

Ada’nın başşehri olan Naksos Kasabası‘nın Bourgos adındaki bir kıyı yerleşimi, Kastro (kale) adındaki bir de tepe yerleşimi vardır. Kıyı alışveriş, postane, internet vs. gibi ihtiyaçlarınızı görebileceğiniz, kafeler, barlar, plajlar açısından tatminkar bir yer konumundayken, Kastro tarih severleri çağırmaktadır. Ortaçağ’da Venedikliler’in dükalık kurduğu Naksos‘un başşehri o zamanlar tepedeki Kastro imiş. Dönemeçli dar sokaklarında gezerken balkon ve bahçe kapılarından çiçekler sarkan Venedik evlerinin bir çoğunda ilk ev sahipleriyle ilgili armalar görmek mümkün (eğer bu evlerin iç dekorunu merak ediyorsanız Venedikli Müzesi‘ne uğrayabilirsiniz). Bu bölgede bir de eski bir okul binasında yer alan Arkeoloji Müzesi var. Erken Yunan ve eski Roma dönemlerinden objeler görebileceğiniz bu müze bir okul iken, öğrencilerinden biri de dünyaca ünlü Yunan Edebiyatçısı Nikos Kazantzakis (Zorba the Greek’in yazarı) olmuş. Eğer 16.yüzyıl katedralininin çevresinde bir Pazar sabahı gezinti yaparsanız içeride ayin yapmakta olan koronun sesiyle çınlayan sokakta bir an için Ortaçağ‘a gidip geldiğinizi sanabilirsiniz.

Naksos Turizmi

Naksos Adası iç kesimlerindeki tarih dokusu ve geniş plajları ile de ünlüdür.

Naksos Adası İç Kesimleri

Naksos’un iç kesimleri: Ege’nin diğer adalarında bulunmayan, bir dizi doğal güzelliklere sahip. Değerli su kaynakları ile verimli vadiler, kasabaların ve kumsalların sıcaklığından sonra serin ve mis kokulu bir kaçış olanağı sunuyor.

Khalki” ve “Filoti” kasabaları arasında bulunan vadi: belki de benzerleri arasında en güzeli.

Buraya Tragaia vadisi deniliyor. Khalki’nin merkezinde, ilgi çekici bir Venedik Kulesi gizli (ismi Fragkopoulos kulesi) ve bütün vadi boyunca sevimli Bizans şapelleri dizilmiş. Khalki köyünde şarap ve sipton üreticilerine uğramak, içki sevenler için ideal. Çünkü dilediğiniz içkinin tadına bakıp hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. İçkiyi birinci kadehten almanın da tadı bir başka oluyor.

Daha sonra altındaki yeşil vadiden yükselen kayalık “Zas Dağı”nın gölgesinde 1000 metre yükseklikte “Filoti” var. Zirveye tırmanmasanız bile, aşağı yamaçlarında gezilecek mağaralar ve zevk alınacak serinletici sularla yürüyüş ve bisiklet meraklılarının ilgisini çekebilecek güzel patikalar var.

Buraya Hora’dan binilen otobüsle, ulaşım çok kolay. Antik çağlardan kalan zeytinlikler, eşeklere ve keçi sürülerine ev sahipliği yapıyor. Uzun servi ağaçlarının altındaki asmalar, tipik bir ada manzarasını oluşturuyor.

Tragea Vadisinden, kuzeye doğru seyahat ederken, geçeceğiniz vadinin kenarlarına, tutunurmuş gibi duran “Keramoti, Kronos ve Korinada” kasabalarını görebilirsiniz. Her kasabada, geleneksel aile hayatından bir iz bulabilirsiniz.

Üzüm bağları olan, likörü ile ünlü dağ köyü Komiaki, görülmeye değer.

Mermerlerle yapılmış sokakları olan Apeirathos’u görmelisiniz.

Naksos Adası Plajları

Naksos, Kiklad Adaları’nın en güzel ve en uzun plajlarına sahip adalarından biridir. Naksos Kasabası‘nın yakınındaki Agios Georgios Plaji Naksos Ada‘nın ana plajıdır. Çevresinde bir çok bar ve restaurant olan plaj uzun ve kumludur. Suyu uzun metreler boyu oldukça sığdır, dolayısıyla çocuklu aileler için mükemmel bir plajdır. Burada sörf yapmayı öğrenebileceğiniz veya katamaran kiralayabileceğiniz bir de su sporları merkezi vardır. Naksos Kasabası’ndaki Grotta Plajı şnorkelli dalış için uygundur. Naksos Kasabası’ndan kalkan feribotlarla 5km uzunluğundaki çıplaklar kampı Plaka, sörf yapılan Micri Viagla, 7km uzunluğundaki Kastraki gibi daha sakin plajlara da gitmek mümkündür.

Naksos‘ta güneş battığında partileriyle meşhur adalarda olduğu kadar büyük bir hareket olmaz, ancak yine de kanı kaynayanları diğer günün ilk ışıklarına kadar tatmin edecek sayıda bar ve diskoyu Naksos Adası‘nda bulmak mümkündür. Bunların merkezi liman şehri Naksos Kasabasıdır.

Naksos Adası Resimleri
Naksos Adası Otelleri

Naksos Adası Otelleri

Naksos Adası Plajları

Naksos Adası Plajları

Naksos Adası Vadileri

Naksos Adası Vadileri

Naksos Adası Tarihi Eserleri

Naksos Adası Tarihi Eserleri

Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler