Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Midilli Adasına Nasıl Gidilir?

Midilli Adasına Nasıl Gidilir?

Midilli Adasına Nasıl Gidilir? Ege denizinde yer alan ve Yunanistan’a bağlı olan Midilli Adası’na nasıl gidilir sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Midilli Adasına Nasıl Gidilir?

Midilli Adası Ege denizinde yer alıyor. Tam konum olarak Edremit körfezinin karşısındadır. Midilli Adası‘na yakın olan büyük yerleşim yerlerimiz ise İzmir, Ayvalık ve Assos‘tur. Yakınlık açısından Assos en yakın noktadır. Assos ile Midilli adasının kuzey noktası olan Petra bölgesi en kısa mesafedir.

Midilli Adasına Nasıl Gidilir?

Midilli Adasına en yakın mesafe Assos olmasına rağmen adaya Assos bölgesinden herhangi bir ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Yakın bir zamanda planlanmasına rağmen henüz netleşen bir ulaşım imkanı yok. Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı Assos‘ta bir gümrük kapısı açılarak 2016 yılında feribot seferlerinin başlatılması planlanmaktadır.

Feribot seferlerine öncelik vermemizin nedeni en kolay ulaşım olmasıdır. Midilli adasına en kısa ve kolay ulaşım yolu deniz taşımacılığıdır. Yani feribot seferleridir.

Midilli adasına ulaşım sağlamak için tercihiniz hava yolu olursa aktarmalı uçak seferlerini kullanmanız gerekmektedir. İstanbul‘dan Atina‘ya oradan ise aktarma yaparak Midilli adasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak ile ulaşımın maalesef direk bir yolu bulunmuyor.

Feribot seferlerinin yapıldığı büyük şehrimiz ise İzmir. Ancak son iki yıldır İzmir – Midilli arasında feribot seferleri yeni yeni başladı ve deniz otobüsü ile sağlanmaya çalışılıyor. Deniz otobüsü seferleri kesintisiz değil ve her gün de değil. Aracınız ile geçiş zaten yapamazsınız.

Midilli Adasına Nasıl Gidilir? sorumuzun aslında en net cevabı kesinlikle Ayvalık Midilli Feribot Seferleri ile ulaşım sağlamaktır.

Ayvalık liman kenti, Balıkesir iline bağlıdır. Balıkesir’in bir ilçesi olan Ayvalık’tan Midilli adasına tüm yıl boyunca düzenli olarak feribot seferleri yapılmaktadır. 3 firmanın sefer yaptığı Ayvalık Midilli Feribot hattında araç geçişi için de uygunluk bulunmaktadır.

Ayvalık Ulaşım;

Ayvalık‘a, Balıkesir ve diğer illerden karayolu ile ulaşım mümkündür.

Uçak ile ulaşım sağlamak için öncelikle Edremit havaalanına uçuş yapıp daha sonra karayolu ile Ayvalık’a gitmek gerekir.

Balıkesir’e yaklaşık 2 saatlik uzaklıktaki Ayvalık‘a ulaşım genellikle karayolu ile sağlanıyor. Hemen hemen tüm büyük şehirlerden direkt seferler mevcut.

Ayvalık’a ayrıca Devlet Demiryolları İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’e kadar gelip daha sonra TCDD’nin ayarladığı aktarma otobüsleri ile ulaşılabilir.

İzmir‘den Aliağa- Dikili- Ayvalık; Ankara’dan Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık güzergahını izleyerek Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul‘dan geliyorsanız Tekirdağ ve Çanakkale yolunu kullanabilir veya İDO’ya ait feribotlarla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçerek karayolu üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Ayvalık bazı yerlere olan uzaklığı;

Balıkesir Ayvalık arası yaklaşık 125 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 50 dakika kadar sürmektedir.
İstanbul Ayvalık arası yaklaşık 515 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 7 saat 45 dakika kadar sürmektedir.
İzmir Ayvalık arası yaklaşık 150 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
Ankara Ayvalık arası yaklaşık 670 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 40 dakika kadar sürmektedir.
Bursa Ayvalık arası yaklaşık 280 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 4 saat kadar sürmektedir.
Kocaeli Ayvalık arası yaklaşık 425 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat kadar sürmektedir.
Sakarya Ayvalık arası yaklaşık 450 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
Manisa Ayvalık arası yaklaşık 155 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
Tekirdağ Ayvalık arası yaklaşık 660 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 10 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
Eskişehir Ayvalık arası yaklaşık 440 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat 45 dakika kadar sürmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler