Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Limni Adası

Limni Adası

Limni Adası, (Yunanca: Λήμνος, Lemnos) Kuzeydoğu Ege Yunan adaları grubuna giren, Gökçeada’nın güneybatısında bulunan Yunan adasıdır.

Limni Adası

Limni Adası, (Yunanca: Λήμνος, Lemnos) Kuzeydoğu Ege Yunan adaları grubuna giren, Gökçeada’nın güneybatısında bulunan Yunan adasıdır. Osmanlı kaynaklarında ismi Ilımlı ada olarak da geçer. Limni adası en önemli yerleşimleri adanın batısında aynı zamanda merkezi de olan Myrina, ateşkes mütarekesinin imzalandığı Mondros (Moudros), Kaspakas, Kandiya (Kodias) ve Tigani’dir. Bu ada misak-ı milli sınırları içerisinde olmasına,Türkiye Cumhuriyeti ana karasına daha yakın olmasına rağmen Lozan Antlaşması’nda Yunanistan‘a bırakılmıştır.

Limni Adası Coğrafyası

Limni Adası yüzölçümü 476 km2, nüfusu 17.000 kadardır. Limni Adası, Bozbaba (Agios Efstratios), Gökçeada (Imvros), Bozcaada (Tenedos) ve Semadirek (Samothrake) adaları ile birlikte Boğazönü adalarını oluşturur.

Limni Adasının dört belediyesi vardır; toplamda 30 kadar yerleşimi vardır. Güneydoğusunda yer alan küçük Bozbaba adası ve Midilli adası ile birlikte Lesbos yönetim birimini oluştururlar. Yönetim merkezi Midilli’dedir.

Limni tüm Kuzey Ege adaları gibi sessiz, sakin ama tertemiz bir adadır. Birkaç güzel plajı vardır. Avrupa’daki tek çöl bu adadadır. Ilık iklimi, sade güzelliği, muhteşem mutfağı, yavaş hayat tarzı ve güler yüzlü insanlarıyla turistleri cezbeden bir ada olmasına karşın Güney Ege‘deki adalar kadar fazla turistik değildir. İklimi genelde Akdeniz’dir ve kışları sert geçer. Yalnız ada sonbaharda çok rüzgar alır.

Limni Adası stratejik bir yerde bulunduğundan, adada büyük bir askeri üs de yer almaktadır. Mondros körfezi Ege’nin ve hatta Akdeniz’in en güvenli sığınaklarından biridir.

Limni Adası Tarihi

Demircilik tanrısı Hephaistos‘un adası olarak bilinir.

Kaynaklara göre Antikçağ döneminde Limni Adası‘nda, Etrüsklerin diline benzer bir dil konuşan bir topluluğun yaşadığı belirtilir. Fakat bu kişilerin muhtemelen Etruria’dan gelen tüccarlar olduğu da söylenir.

Bir başka kaynağa göre de tıpkı komşu Semadirek (Samothrake), Gökçeada (Imvros) ve Bozcaada (Tenedos) gibi, Limni‘deki yaşayanlar da İÖ 5.yy civarına tarihlenebilen Helen yerleşimi öncesi Pelasg dili kullanmışlardır. Ne yazık ki çözülememiştir henüz bu dil.

Limni Adası Fatih Sultan Mehmet zamanında 1456 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Elden çıkış tarihi ise 21 Ekim 1912’dir.

Trablusgarb Harbi’nden hemen sonra başlayan Balkan Harbi sırasında Yunanistan, Menteşe Adaları’nın kuzeyinde kalan Doğu Ege Adaları bölgesinde Osmanlı egemenliğindeki adaları işgal stratejisini uygulamaya koydu. Osmanlı donanmasından oldukça ileri bir durumda bulunan Yunan donanması, Osmanlı donanmasının Ege Denizi’ne çıkmaya zorlandığı bir dönemde Kuzey Ege’de deniz kontrolü ve hâkimiyetini tesis etmekte zorlanmadı. Başlıca hedefi Ege Denizi’ndeki Osmanlı adaları olan Yunanistan, Taşoz’dan Ahikerya’ya kadar uzanan ve Anadolu sahillerini kuzeyden güneye bir dizi halinde kapatan toplam 8 adayı işgal etti. Midilli Ahikerya ve Sakız Sisam adaları hariç, diğer adaların işgalleri sırasında Yunanlılar ciddi bir mukavemetle bile karşılaşmadı. İşgal edilen adaların bazılarındaki Osmanlı mülkî ve askerî personelinin daha önce tahliye edilmiş olması ve adalarla haberleşme imkânlarının bulunmayışı nedeniyle; tıpkı İtalyan işgalinde olduğu gibi bazı adaların işgal bilgileri zamanında alınamadı ve kaderlerine terkedilmiş bu adaların işgal edildikleri ise daha sonra öğrenilebildi. 21 Ekim 1912’de Limni Adası‘nın işgali ile başlayan Yunanistan‘ın adalar harekatı neticesinde; 31 Ekim’de Gökçeada (İmroz), Taşoz ve Bozbaba, 1 Kasım’da Semadirek, 4 Kasım’da İpsara, 7 Kasım’da Bozcaada ve 17 Kasım’da Ahikerya adaları işgal edildi. Limni‘nin işgalinden bir ay sonra, 21 Kasım 1912’de başlayan Midilli’nin işgali 21 Aralık 1912’de, 25 Kasım 1912’de başlayan Sakız’ın işgali ise 3 Ocak 1913’te tamamlandı. Sakız Adası’nın işgali sırasında Yunanlılar Sığacık sahiline giderek oradaki kayıkların Sakız’a getirilmesi talimatını sahiplerine verdikleri gibi, Çeşme civarındaki bütün kayıkları da başka mahallere sevk ettiklerinden Sakız’a cephane, malzeme ve personel nakli imkânsız hale geldiği için yardım yapılamadı. Son olarak Sisam Adası 15 Mart 1913’te işgal edildi.

Mondros Mütarekesi, Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Limni adasının Mondros Limanında 30 Ekim 1918’de imzalanmıştır.

Limni Adası

Haftada her gün Midilli, Sakız, Sisam ve Kavala’dan, haftada birkaç gün ise Pire, Selanik, Dedeağaç ve Rafina’dan feribot ve deniz otobüsü (hydrofoil) seferleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Atina ve Selanik üzerinden havayolu ile de ulaşılabilmektedir adaya. Avrupa’dan da doğrudan charter uçuşları vardır.Şu anda Çanakkale’den Limni adasına düzenli seferler başlamıştır(duraklatıldı). Son zamanlarda Gökçeada’nın Uğurlu kasabası – Gizli Liman ile Limni adası arasında da feribot seferleri yapılması için planlar yapılmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GÜRHAN BAŞDOĞAN dedi ki:

    2003 ve 2007 de yapılan genetik araştırmalarda ETRÜKS KURGANLARINDAN ELDE edilen DNA ÖRNEKLERİ LİMNİ ADASI VE TÜRKİYEDEN ALINAN DNA ÖRNEKLERİ BENZERDİR.Bir özellik varki bu sadece bu üç toplumda yogunlaşmıştır. Ayrıca ortak özellikte tarihi kalıntılarda mevcuttur. ETRÜKSLER TURKAN ve PELASG uruklarından oluşmuştur. Etnolojik olarak TÜRK özelliklerine sahiptirler.LİMNİ deyince bu bilgiler aklıma geldi.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler