Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Kritsa Boğazı’ndan Plaka ve Spinalonga’ya Yemekli Tur

Kritsa Boğazı’ndan Plaka ve Spinalonga’ya Yemekli Tur
Bu bir günde Girit kırsalının en iyisi. Bu aksiyon dolu gün boyunca adada yürüyüşe çıkacak, yüzecek, yemek yiyecek ve seyahat edeceksin. Girit’e aşık olmaya hazır olun.

Kritsa Boğazı’ndan Plaka ve Spinalonga’ya Yemekli Tur

Öne çıkanlar
 • Adadaki en güzel geçitlerden birini kullanarak yolu bilen yerel bir rehberle gezinin
 • Elounda Körfezi’ndeki bir Venedik kalesini keşfetmek için sürat teknesine binin
 • Geleneksel Yunan dolması yapma sanatını öğrenin ve geleneksel bir Yunan öğle yemeğinde işçilerinizin meyvelerini yiyin
 • Yerel bir zeytin çiftliğinde yerel halkın dediği gibi, en iyi zeytinyağının veya ‘yeşil altının’ tadına bakın
Tam açıklama
Girit hayatının kalbine dalmanız, sahilden uzakta, yemyeşil zeytinlikler ve antik ormanlık alanlardan uzaklaşmakla başlar. İlk tepen, çarpıcı Kritsa Boğazı’na açılan kapı olan geleneksel Kritsa köyü olacak. Kritsa Boğazı, adadaki diğer geçitler kadar iyi tanınmaz, ancak o kadar güzel ki, o kadar olmasa da, yerin huzuru ve sakinlikleri, büyük turist grupları tarafından sürülmekte nadiren rahatsız olur. Geçidin giriş kapısı, sanki dağ ikiye bölünmüş gibi. Eski eşek yolunun ardından, zeytinliklerle dolu bir vadi olan geçidin ortasına ulaşın. İz yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda ve tırmanması gereken bir veya iki taştan nispeten daha kolay. Geçit, çoban kulübelerini ve tarlalarını takip edeceğiniz antik bir Minoan yolunda sona ermektedir. Buradan geleneksel Girit zeytinyağı çiftliğine doğru yola çıkın. Ev sahipleriniz size çiftliğin etrafında gösterecekler ve yeşil altınla ilgili bilgilerini paylaşacaklar, onu nasıl geliştireceklerini ve farklı çeşitleri tattıklarında ne arayacaklarını da dahil edecekler. Biraz lezzetli yerel şarap eşliğinde bir tadımla bitirin.

Daha sonra, Yunanistan’ın en ünlü ve sevilen yemeklerinden biri olan dolmades yapmanın sırlarını öğrenin (pilavla doldurulmuş asma yaprağı). Geleneksel ve lezzetli Yunan salata öğle yemeğinin yanı sıra, cacık, dako mutfağının yanında mutfak kreasyonlarının tadını çıkarın   (pansuman ile peksimet) ve tabii ki, bir kadeh şarap veya kadeh yerli ile diğer küçük mevsimsel plakalar. Karnınız doluyken, sürat teknelerinin sizi Elounda Körfezi’nde bulunan Spinalonga kalesi adasına fırlatmayı bekleyeceği Plaka köyüne gidin. Burada, kendi başınıza dolaşmak ve bu küçük adaletin çalkantılı tarihini keşfetmek için zamanınız olsun; Venedikliler tarafından 16. yüzyılda fethedilen antik surlar, Osmanlı Türkleriyle yapılan sert savaşlarda ilk savunma hattı olarak hareket etmek için yapılmıştır.Bir saat sonra sürat tekneniz sizi alır ve Spinalonga çevresinde serinletici bir dönüşe götürür. Kendinizi serinletmek isterseniz, Spinalonga’da veya tekneye bineceğiniz Plaka Köyü’ndeki plajda yüzmek için atlayın. (Mayolarınızı değiştirebileceğiniz kabinler var.) Güneşte tüm bu eğlencelerden sonra, sürat tekneniz size başlangıç noktasına kadar size eşlik edecek. Ama hoşça kal demeden önce, büyülü Girit’te kaldığınız süre boyunca nerede yiyip içmeniz ve ziyaret etmeniz gerektiğine dair iç hatlar istiyorsanız yerel yerel rehberinizde konuşun.

Neler dahil?
 • İngilizce konuşan yerel rehber
 • Özel 4×4 araçla gidiş dönüş ulaşım
 • Sürat teknesiyle profesyonel sürücü yolculuğu
 • Zeytinyağı tadımı, dolmades
 • Geleneksel Yunan öğle yemeği (mevsimlik yemekler)
 • 1 kadeh şarap ve rakı (yerel ruh), kahve, su ve içecekler (buzlu çay, mevsim meyveleri ve enerji aperatifleri)
Hariç olanlar
 • Spinalonga arkeolojik alanına giriş bileti (8 EUR)
 • Ek yiyecek ve içecekler
 • Hatıra Eşyası veya kişisel alışveriş
Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler