Mykonos
Mykonos
Yunan Adaları

Kalimnos Adası

Kalimnos Adası

Kalimnos Adası; Kelemez, Kilimli, Kalymnos olarak da bilinen Ege Denizi, Yunanistan’a bağlı Yunan Oniki Ada‘dan biridir.

Kalimnos Adası

Kalimnos Adası, Kos adasının 12 km kuzeyi, Leros’un 2 km güneyi ve Bodrum Yarımadası‘nın yaklaşık 26 km batısında yer alır. Kalimnos Adası çevresindeki Pserimos, Telendos, Kalolimnos ve Plati pek çok adacıkla beraber Kalimnos Adası yönetim bölgesini oluşturur. Güneydoğu kıyısındaki bir koyun ucunda yer alan ve ada nüfusunun çoğunluğunu barındıran yönetim merkezi Kalimnos (Pothia), adanın en büyük limanı ve Ege’de önemli bir ticaret merkezidir.

Yunanistan Kalimnos Adası

Bodrum yarımadasının 26 kilometre batısında yer alan Kalimnos Adası, Kos adasının 12 kilometre kuzeyinde, Leros adasının ise 2 kilometre güneyinde yer alıyor. 14.500 kişilik nüfusa sahip bu bu sevimli ve sakin Yunan adası sünger avcılığı ve meşhur kaya tırmanışı rotaları ile ünlenmiş. Kelemez ve Kilimli ise diğer bilindik isimleri. Kalimnos yönetim bölgesi çevresindeki Pserimos, Telendos, Kalolimnos ve Plati gibi pek çok adacıktan oluşuyor.

Kalimnos Adası Turistik Değerleri

Kalimnos Adası‘nı keşfetmek için batı kıyısındaki diğer yerleşimleri gezmek gerekir. Kalimnos Adası ulaşım kolay ve hesaplı. Yabancılar genellikle motosiklet kiralıyor. Yolun sol tarafında Şövalyeler Kalesi’nin kalıntıları görülebiliyor. Biraz yukarda ise Pera Castro isimli kale. Beyaz evleriyle görünen Horio, Kalimnos Adası‘nın 150 yıl öncesine kadar merkeziymiş. Yakın çevredeki “Yedi Bakireler Mağarası“nda, korsanlardan kaçan yedi genç kızın kaybolduğuna inanılıyor.

Turistler çoğunlukla adanın batı yönüne ilgi gösteriyor. Çünkü çoğu Kalimnos’a sakin plajları ya da doğal yürüyüş güzergahları, kaya tırmanışı bölgeleri için geliyor. Korunaklı koylar, Panormos, Mirties, Masuri plajları bu tarafta. Gün batımını izlemek için ideal mekan Mirties. Karşıdaki Telendos Adası doğal dalgakıran gibi ada sahillerini kısmen rüzgar ve dalgalardan koruyor. Kalimnos Adası‘ndan koparak oluştuğu söylenen bu adada Roma, Bizans kalıntılarının yanı sıra doğal plajlarıyla tanınıyor. Issız plajları sevenler için bir başka adres Kalimnos’un doğusundaki Pserimos Adası.

Kalimnos Adası’nın en sakin bölümleri kuzeyinde. Kastelli Köyü’nden sonra ulaşılan Emporeios çevredeki yürüyüş parkurlarının başlangıç noktası. Ada son yıllarda kayalık alanlara tırmanma merakı olanlar için bir çekim merkezi olma yolunda. Yeterli ekipmana sahip olanları bekleyen 60’tan fazla tırmanma noktası var. Kalimnos Adası ayrıca dalış sporu yapanlar için de ilginç.

Kalimnos Adası‘nın doğusundaki Vathy Koyu, korsan öykülerine konu olabilir. Daracık, epeyce içeriye doğru uzanıyor. Aynı adı taşıyan vadide üç köy sıralanmış. Bunlardan Platanos, adını köyün yaşlı çınar ağacından almış. Hemen her Yunan adasında böyle bir ağacın bulunması ilginç. Halk bu ağaçlara kıskançlıkla sahip çıkarken sanki kendi köklerine ve adalı kimliklerine de sahip çıkıyor. Kalimnoslular için adalılık ve milliyetçilik birbirine karışmış duygular.

KALİMNOS ADASI MANASTIRI

Limandan bakıldığında Pothia’ya hakim tepede, adayı koruyan dev haçın arkasında, kırmızı kubbeli bir yapı dikkat çekiyor: Aya Savvas Manastırı. Yolu, yürümeyi sevenler için ilginç bir güzergah. Önce yer yer merdivenlerden oluşan dar, ara sokaklardan geçiliyor. Her evin önünde rengarenk çiçekler arasında bir masa, birkaç sandalye dikkat çekiyor. Her an gelebilecek komşuları karşılamaya hazır gibiler. Akşam üzeri adanın ak saçlı dulları, siyah giysileriyle kapılarının önüne çıkıyor, kımıldamadan limanı seyrediyorlar. Sanki uzaktan gelecek birisini bekliyorlar.

Manastıra tırmanmanın ödülü sadece panoramik şehir manzarası değil. Kiliselerin kubbeleri, çevredeki orman ve aşağıdaki masmavi denizle beraber doyumsuz görüntü sunuyor. Aziz Savvas 1862 -1948 arasında yaşamış bir din adamı. Pek çok mucize gerçekleştirdiğine inanılıyor. Manastırdaki kilise adalıların her durumda derman bulmak için koştukları kutsal mekan. Renkli bir ortodoks kilisesi. Zengin duvar resimleri Aziz Savvas’ın yaşantısını anlatıyor. Kapıdaki rahibe içeri giren yabancıların giyim kuşamına çekidüzen veriyor, vücutlar iyice örtülüyor.

Güzel bir rastlantı, kilisede o gün vaftiz töreni yapılacak. İçeride, bir kenara çekilip bekliyoruz. Son model otomobilden davetliler iniyor. Erkeklerin şıklığından çok Kalimnoslu kadınların dekolteleri dikkatimizi çekiyor. Kısacık, neredeyse transparan giysilerle kiliseye rahatça giriyorlar. Kapıdaki rahibe davetlilere gülümsemekle yetiniyor. Adalıların ortak özelliği dine bağlılıkları, kadınların her fırsatta alımlı görünme çabası. Ortodoks geleneğine göre, bebek vaftiz için suya batırıldığında bir çığlık yükseliyor. Sessizce kiliseyi terk ediyoruz. İniş yolumuzdaki kafeteryada içtiğimiz buzlu kahve (frape) yorgunluğumuzu alıyor.

Kalimnos Adası

Kalimnos Adası

kalimnos-adasi-dalis

Kalimnos Adası Dalış

Kalimnos Adası Süngerciler

Kalimnos Adası Süngerciler

Kalimnos Adası Tırmanış

Kalimnos Adası Tırmanış

Sending
User Review
0 (0 votes)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bizi Takip Edin
Dost Siteler